Шосткинським міським центром соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді у лютому проводився місячник з профілактики тютюнопаління у дитячому та молодіжному середовищі, у рамках якого відбулися такі заходи: молодіжна акція «Не палити та стати переможцем», яка відбулась на базі гуртожитку хіміко-технологічного коледжу ім. І. Кожедуба; 4 бесіди з елементами тренінгу «Кинь цигарку – візьми цукерку» для учнів професійно-технічних навчальних закладів міста; виготовлено листівку «Допоможіть другові, батьку, діду кинути палити», яку розповсюджено серед учнівської та студентської молоді нашого міста, а також проведено анонімне вибіркове соціологічне опитування серед молодих людей віком від 16 до 35 років «Тютюнопаління і ти» (100 респондентів).
Проблема тютюнопаління вже досліджувалась у м. Шостка в 2009 та 2010 роках. Виникає питання, чому саме спеціалістами Центру знову було обрано таку тему? Тому, що проблема паління серед молоді дуже актуальна, вона повинна розглядатися в усіх можливих ракурсах.
Шостка – промислове місто, а значить наявні екологічні проблеми, на які молода людина вплинути майже не може. Але це тільки на перший погляд. Адже вона може вплинути на якість свого життя і його тривалість, якщо збагне шкідливість такої згубної звички, як тютюнопаління.
Про шкідливість паління сказано й написано дуже багато. Нагадаємо лише деякі найбільш вражаючі факти:
- якщо людина випалює в день від 1 до 10 сигарет, то вона скорочує своє життя (у середньому) на 4-6 років порівняно з тією, що не палить;
- встановлено, що люди, які почали палити до 15-річного віку, вмирають від рака легень у 5 разів частіше, ніж ті, що почали палити після 25 років;
- люди, що довго і багато палять, у 13 разів частіше хворіють на стенокардію, у 12 – на інфаркт міокарда, у 10 разів – на язву шлунку і в 30 разів – на рак легень. При цьому всьому 40 % респондентів ставляться до курців негативно, 40 % – байдуже, 12 % затрудняються відповісти і лише 8 % позитивно.
Також встановлено, що здебільшого, якщо палять батьки, то палять і діти. Але це і не дивно, адже батьки – це перші авторитетні персони для дітей, зразок дорослості і незалежності. Діти починають палити у тому віці, коли ще не спроможні уявити всієї небезпеки, а потім стають заручниками нікотинової залежності.
А якщо палить дівчина, то це подвійна біда, бо саме жінці від природи дана дітородна функція. Та кого ж вона народить? Саме тому 60 % вважають неприпустимим, щоб дівчина або жінка палили, позитивно схвалюють лише 10 % опитаних.
Радує те, що 84 % анкетованих вважають що зможуть кинути палити. Психологи стверджують, що просто так в людській голові думки не зароджуються, значить це для чогось потрібно. Отож будемо сподіватися на успіх «думок».
|