Події останніх місяців, які відбуваються в Україні, вкрай складна соціально-політична ситуація у суспільстві показали необхідність соціально-психологічного захисту і психологічної допомоги як дітям і окремим людям, так і цілим соціальним групам.
Майже рік Україна переживає складну соціально-політичну ситуацію. Продовжуються бойові дії в Донецькій і Луганській областях, не зменшується потік біженців з окупованих Криму і Севастополя. Десятки тисяч людей змушені покинути свої домівки і тимчасово переміститися в інші регіони нашої держави. За останніми даними Дитячого Фонду ООН (ЮНІСЕФ) понад 230 тисяч людей стали вимушеними переселенцями. Є сім’ї, що втратили житло, своїх близьких.
У часи соціальних потрясінь якраз і виявляється увесь наявний потенціал особистості, кожна людина «показує своє справжнє обличчя». Сказане стосується як соціальних працівників, так і працівників психологічної служби системи освіти – практичних психологів. У даний час соціальна та психологічна служби в цілому і кожен професіонал мають показати суспільству, все на що вони здатні, виявити високий професіоналізм, відповідальність перед людьми, чуйність і повагу до кожної особистості.
З метою вдосконалення професіоналізму цих фахівців на базі Роменського міського центру соціальних служб для сім’ї дітей та молоді відбулася методична нарада психологів шкіл міста Ромни та спеціалістів центру на тему: «Організаційно-методичні аспекти роботи працівників психологічної служби системи освіти в сучасній соціально-політичній ситуації».
Методист психологічної служби Тетяна Величко висвітлила питання нормативно-правового поля організації роботи психологів в навчальних закладах та ведення ними профілактичної роботи.
Психологи торкнулися теми психологічної роботи з дітьми у конфліктний та постконфліктний періоди, також не оминули увагою і питання щодо психологічної роботи з дітьми, що перебувають в умовах тривалого стресу.
Директор центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Валентина Жогло наголосила, що з метою попередження або мінімізації негативних наслідків конфліктних подій важливо формувати знання у дітей, батьків та педагогічних працівників про ситуацію, що склалася. Особливо це стосується необхідності відстеження нових законів та інших нормативно-правових актів, які активно зараз приймаються з метою захисту та надання допомоги особам у складних життєвих обставинах. Своєчасне донесення такої інформації до дітей, батьків та педагогічних працівників сприятиме зверненню по допомогу від осіб, які її потребують, водночас запобігаючи більш складним наслідкам перенесених подій.
Якщо говорити про статус жителів Криму, Севастополя, Донецької та Луганської областей, які переселяються сьогодні в інші частини України, то їх можна вважати внутрішньо переміщеними особами або вимушеними внутрішніми мігрантами. Особи із сім’ями підпадають під статус сімей, які опинилися у складних життєвих обставинах.
До сімей, які класифікуються як ті, що опинились у складних життєвих обставинах, належать, зокрема: сім’ї з дітьми, що опинились у складних життєвих обставинах і не в змозі подолати їх самостійно у зв’язку з вимушеною міграцією.
Під час психологічного практикуму практичний психолог Віталіна Мазур здійснила огляд різних методичних добірок та практичного інструментарію.
Присутні висловили свої міркування та пропозиції щодо організації роботи працівників психологічної служби.
|